En meningsløs ordveksling om søndagsåpne butikker?

I Adressas leder lørdag 4. juli er temaet søndagsåpne butikker. I den forbindelse skriver avisa at for mange innen helse, transport og beredskap må debatten om søndagshandel fortone seg som en meningsløs ordveksling. Det gjør det slett ikke, herr redaktør. Her har redaktøren ikke fått med seg poenget. Det er riktig at for mange av våre medlemmer er søndagsarbeid en selvfølge, men det betyr ikke at det er bra. Det fører tvert imot til store problemer. Mange av våre medlemmer jobber hver andre eller hver tredje helg.  Det betyr at muligheten til sosialt samvær med familie og venner i helga allerede er kraftig redusert. Dersom ektefelle, kjæreste eller samboer også er skiftarbeider blir dette selvsagt ennå verre. Det skal godt gjøres å få det til å klaffe med frihelger dersom noen av dine nærmeste også jobber helgeskift. For ikke å snakke om foreldre med delt omsorg for barn eller helgepappaer/mammaer. Det er vanskelig nok å få til et regelmessig liv for barna om den andre parten jobber vanlig arbeidstid, og nesten umulig å få til dersom også den andre parten jobber helger. Så nei herr redaktør. Vi i transportbransjen synes slett ikke dette er en meningsløs debatt. Vi synes det er mer enn nok folk i dette landet som jobber i helgen og spesielt på søndager. Vi har store nok problemer med å få tid til familieliv når vi lever sammen en som har vanlig arbeidstid. For ikke å snakke om samværet med barn og barnebarn, der helgen er utrolig viktig. Eller være i sosialt lag med venner i helgene. Skal du på jobb på søndag vil det begrense muligheten til å delta i det sosiale livet på lørdag.  I tillegg vil søndagsåpne butikker generer mere trafikk, slik at vi som jobber i transportbransjen vil få ende mere søndagsarbeid. Og det trenger vi virkelig ikke. Mitt inntrykk er at det er den intellektuelle skravleklassen, som jobber vanlig dagarbeidstid, med fri hver helg, som synes dette er en meningsløs debatt. For oss som allerede jobber i helgene vil søndagsåpne butikker bare føre til enda større problemer med dagliglivet.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s